I этап
Добыча сырья
II этап
Исследование
III этап
Технология
IV этап
Продукция

Огороднік І.В. 
ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ ВИРОБНИЦТВА
КЕРАМІЧНОЇ ЦЕГЛИ НА УКРАЇНІ (2006-2007р.р.)

 Україна є одним з найбільш привабливих ринків будівельних матеріалів і послуг у будівництві, який надає реальні можливості для іноземних експортерів і, особливо, інвесторів.

   За останні роки бізнес з реконструкції та спорудження житла за західноєвропейськими стандартами, офісів та супермаркетів став одним з найбільш прибутковим в Україні. 

   Тому західні експерти вважають, що будівельний ринок України з точки зору короткострокового ринкового потенціалу входить у четвірку головних ринків країн Європи та до переліку двох основних європейських ринків у довгостроковій перспективі.
   Для будівництва промислових та цивільних споруд одним з основних стінових матеріалів є керамічна цегла  повнотіла, дірчаста, пориста і пористо-дірчаста; порожнисті керамічні камені; ефективні керамічні блоки та збірні панелі. 
   Особливе місце займає лицьова керамічна цегла, що поєднує в собі довговічність, міцність та яскравий зовнішній вигляд.
   Виробництво керамічної цегли щорічно зростає на 11,2 %. Враховуючи стрімкий розвиток будівництва в країні, а також зростання цін на цеглу, інвестиції в цегельне виробництво є дуже перспективними.
   Науковий досвід фахівців НДІБМВ та практика свідчить, що вкладати кошти у реконструкцію старих підприємств вигідніше, ніж будувати нові. Відновлення старого цегельного заводу дозволяє оминути цілу низку бюрократичних процедур: відведення землі, отримання технічних дозволів на інженерні комунікації тощо. 
   Зазвичай найдешевші варіанти модернізації цегельних заводів не перевищують 4-5 млн грн. 
   Окрім стану основних фондів обсяг реанімаційних інвестицій залежить також від виробничого потенціалу того чи іншого підприємства. 
   Вкладникам необхідно чітко уявляти оптимальну модель виробництва передусім — визначати розрахункову потужність цегельних заводів від чого залежить собівартість продукції. 
    Ми вважаємо, що бізнес-ставка на дрібні цегельні заводи не є виправданою, оскільки незалежно від обсягів виробництва підприємство має нести суттєві витрати на під’єднання до мереж газо- та водопостачання, ліній електропередач тощо. 
    За нашими підрахунками оптимальне підприємство повинно орієнтуватися на випуск 30 млн штук цегли на рік.
   Через наявний дефіцит цегли на Київському будівельному ринку в Україні практично відсутнє географічне позиціювання цегельних заводів. Всі потужні цегельні заводи України поставляють цеглу на Київський ринок, що в свою чергу автоматично збільшує її ціну на 10-15 %. 
   Відстань до кінцевого споживача стане визначальним чинником для виробників цегли не раніше, ніж відбудеться насичення ринку. 
   Розгортати виробництво цегли вигідніше біля родовищ сировини , адже в такому випадку власника не обтяжуватимуть зайві транспортні витрати. Питома вага сировини в собівартості цегли складає 15-20 %.
   Найцінніші глини з яких продукують, зокрема, вогнетривку цеглу залягають в регіоні Донбасу. 
   В Західній Україні найбільші сировинні поклади є на Закарпатті. Перспективна гряда проходить через Яворів, Городок, Судову Вишню, Самбір, Дрогобич (Львівщина). 
    Втім, цегельні заводи Львова зупиняються через відсутність сировини: її завезення бодай за 30 км робить виробництво мало рентабельним. 
    Київська область характеризується присутністю мергельних глин, використання яких пов’язано з рядом технологічних особливостей.
    На Київщині лідером по виробництву лицьової керамічної цегли є ВАТ "Будматеріали” (Біла Церква), який випускає  25-30 млн. ум. цегли на рік, при цьому 95 %  лицьової керамічної цегли марки "150”. На підприємстві планується реконструкція печі з використанням обладнання французької фірми "Серік” та українського інженерінгу.
    С 2005 року на будівельному ринку України присутня компанія "Wienerberger”, світовий лідер по виробництву стінових керамічних виробів, яка планує будівництво заводу по виробництву керамічних порожнистих виробів відомих в світі під маркою "Поротерм” в м. Фастів (Київської обл.).
    Значний виробничий потенціал має Кузменецький цегельний завод (Кагарлицького району Київської обл.). На цьому підприємстві також планується виробництво сучасних керамічних виробів.
    Трапляються випадки, коли нові власники викуповують підприємства без прив’язки до кар’єрів (або з прив’язкою до неякісної сировини) і через це несуть серйозні збитки.
    Наприклад, Новороздільському цегельному заводу (Львівська область), що працював на кар’єрних розробках колись потужного державного гірничо-хімічного підприємства «Сірка», довелося вирішувати питання з сировиною та домовлятися про закупівлю глини з сусідами-конкурентами. 
   В зв’язку з відпрацюванням глинистого кар’єру в Ромнах (Сумської обл.) виникають сировинні проблеми у лідера по виробництву лицьової керамічної цегли на Україні – ЗАТ "Слобожанська будівельна кераміка”. 
   Незважаючи на це компанія ЗАТ "СБК” продовжує свій розвиток. Європейський банк реконструкції та розвитку виділив 9,82 млн. доларів на будівництво заводу з виробництва порожнистої цегли в Київській області. Ці кошти також планується спрямувати на вдосконалення і розширення існуючих виробничих ліній на заводах компанії в Ірпені, Харкові та Ромнах. 
   Сумська область є передовою по отриманню інвестицій для розвитку керамічної промисловості.
   Так компанія "Керамейя” (м. Суми) отримала інвестицій для організації виробництва в об’ємі 30 млн. шт. керамічного клінкеру для обличкування фасадів та дорожнього покриття. Виробництво планується розпочати наприкінці 2007 р з використанням обладнання провідних європейських виробників та українського інженерінга.
   В Донецькому регіоні стрімко розвивається виробництво лицьової керамічної цегли. На ТОВ "Альтком”(м. Очеретино Донецької області). лицьова керамічна цегла виробляється способом жорсткої екструзії на пресах провідної американської фірми J.S."Steell”. Випал цегли здійснюється на німецьких теплових агрегатах.
    Почалась реконструкція виробництва лицьової керамічної цегли на Артемівському кераміко-трубному комбінаті. Реконструкцію здійснює ТОВ "Техно-маш-сервіс”.
   Будівництво заводів по виробництву високоякісної цегли розвивається як в Східному регіоні так і в Західному.
   В Західному регіоні значний інтерес являє ТОВ "Керамікбудсервіс” (с. Загвіздя Івано-Франківської обл.). В 2007р. завод планує вийти на потужність 60 млн. шт лицьової керамічної цегли різних кольорів та форм. Виробництво побудовано на використанні новітніх технологій  обладнання всесвітньо відомої фірми "Серік” та українського інженерінга. Планується випуск керамічного клінкеру для обличкування фасадів та дорожнього покриття.
   В п. Жовква Львівської обл. побудовано завод по виробництву порожнистого каменю відомого в світі під маркою "Поротерм” (порожнистість 42 %)  з використанням німецького обладнання і польського інженерінгу. Особливістю даного виробництва є використання в якості керамічної сировини 100 % відходів вугледобутку. 
    ТОВ "Майдан-Вильский вогнетривкий завод” (с. Михайлючка Хмельницької обл.), що є прикладом отримання ефективного інвестора (ТОВ "Каолін-Інвест” м. Київ) починає розвиток гірничого господарства та впровадження новітніх технологій при виробництві цегли. Сьогодні інвестори з колективом заводу та фахівцями нашого інституту відпрацьовують унікальну технологію отримання білого керамічного клінкеру для обличкування фасадів та дорожнього покриття.
   В південному регіоні також почався розвиток керамічної промисловості.
   Так в 2006р. в с. Петрівці Миколаївської обл. ТОВ "Cанта” будується завод потужністю 30 млн. шт. ум. цегли з використанням обладнання французької фірми "Серік”.
"Таврійська будівельна компанія” (м. Херсон) отримала ліцензію на Знаменське родовище глин та планує розпочати проектування і будівництво заводу по виробництву ефективної керамічної цегли.
    На ринку України широко представлено вітчизняне та імпортне обладнання заводів по виробництву стінових керамічних матеріалів.
   Країни СНД представлені на ринку керамічного обладнання України Білоруською компанією НПО "Строммашина”(м. Могильов), що характеризується високою якістю та більш доступною ціною. Комплект обладнання для виготовлення 30 млн. шт. ум. цегли коштує 3,5-4,0 млн. дол. США.
    Українські виробники подані підприємством "Красный Октябрь” (м. Харьків).
ТОВ "Техно-маш-сервіс (ТМС)”(м. Ромни Сумської обл.) виготовляє оснастку пресів та автомати – різчики, реанімує старе обладнання (преса тощо). Крім цього, французька фірма "Серік” уклала контракт з ТОВ "ТМС” на виготовлення нестандартного обладнання яке використовується для будівництва керамічних заводів: металоконструкцій кейзенгових печей, газоходів, повітроводів, вагонеток для сушки та випалу цегли та інш.
   Широким попитом на керамічному ринку України користується обладнання  французької фірми "Серік”, з використанням якого побудовано ряд заводів по випуску лицьової цегли на Україні. Це пов’язано з високою якістю цегли, яку можливо отримати при використанні технологічних ліній фірми "Серік”.
   Будівельний ринок України є привабливим для різних європейських компаній  виробників технологічного обладнання. 
   Так наприкінці 2006 р. португальcька фірма "Metalcertima” запропо-нувала свої технологічні лінії для виробництва керамічної стінових матеріалів. В теплових агрегатах фірми "Metalcertima” в якості палива може використовуватися, як газ, так тверде та рідке паливо (вугілля, мазут, нефтяний кокс, відходи деревообробної промисловості). Особливість даної технології є в тому , що при використанні твердого палива на пічках фірми "Metalcertima” можливе отримання лицьової керамічної цегли, що для України при існуючих теплових агрегатах не є можливим. Наші фахівці працюють зі спеціалістами португальської фірми в цьому напрямку.
Комплектацію цегельного заводу також можливо провести  за рахунок існуючих пропозицій на вторинному ринку вітчизняного та російського обладнання. Ціни на таке обладнання утричі нижчі за ціни на нове обладнання. Німеччина останнім часом пропонує заводи, що працювали 10 років, але здатні пропрацювати ще 15-20 років. Ціна на таке обладнання, включаючи розмитнення, не перевищує EUR 1 млн. Для порівняння: повний комплект нової вітчизняної техніки для цегельного виробництва коштує понад EUR 2,4 млн. 
    Україна володіє великим сировинним та науковим потенціалом для розвитку будівельної кераміки. Крім цього на Україні є потужна машинобудівна база та практичний досвід будівництва та запуску заводів з використанням обладнання провідних європейських виробників.
    Ми запрошуємо потенційних інвесторів разом з нами розвивати виробництво різноманітних видів будівельної кераміки продовжуючи вікові традиції нашої держави.

Разработка и продвижение сайта - Studio "V7"